Ми працюємо. Продукція в наявностіОплата частинами МоноБанк та ПриватБанк

Система опалення має досить складну конструкцію і перед тим, як зібрати всі елементи в єдину мережу, її слід детально розрахувати. У переважній більшості випадків кип'ятіння теплової системи пов'язане з неправильно проведеними розрахунками. Також часто бувають ситуації при виборі потужності котла, агрегат спеціально купується з великим запасом продуктивності, що призводить до перегріву теплоносяга.

Занадто потужний котел

Надмірна продуктивність твердопаливного теплогенератора є найпоширенішою причиною окропу в опалювальній системі. Для визначення оптимальної потужності котла є середня, що свідчить про достатню кількість кВт для прогріву 10 м2 площі багатоквартирного будинку. Це значення становить 1 кВт на 10 квадратних метрів будинку зі звичайним утеплювачем.

Різниця в роботі котла ТТ з тепловим котлом і без нього

Якщо взяти, наприклад, будинок 100 м2, то його опаленням буде оброблятися котел потужністю 10 кВт. Беручи до уваги можливі помилки, зроблені в процесі утеплення будівлі, доречно буде розмістити агрегат з невеликим запасом до 11-12 кВт. При покупці більш продуктивного теплогенератора слід пам'ятати, що в процесі його роботи неминуче потрібно буде штучно знижувати потужність приладу.

Використання котла на повну потужність зазвичай практикується в приватних будинках, де теплогенератор підбирають з надмірними показниками. Важливо розуміти, що постійна робота котла в режимі обмеженої потужності вкрай негативно впливає на теплову потужність палива. Його горіння в печі відбувається не повністю і частина енергії втрачається через низьку ефективність спалювання горючого матеріалу.

Крім того, димові гази в такому режимі роботи котла містять багато кідати і резії. Ці речовини осідають на стінках опалювального відсіку і всередині димоходу, поступово утворюючи все більш товстий шар. З часом накопичений осад починає звужувати отвір каналу для вивільнення диму, що також зумовлює ефективність падіння теплогенератора.

Виходячи з вищесказаного, слід зробити висновок, що котел краще використовувати тільки при максимальній потужності. Не варто запобігати кипінню теплоносія в системі не шляхом регулювання інтенсивності спалювання палива, а шляхом установки додаткової буферної ємності з водою. Як такий контейнер використовується спеціальна теплова батарея (TA). Його об'єм визначається індивідуально, в залежності від параметрів конкретної теплової системи, але зазвичай потужність теплоакумулятора становить від 1000 до 2000 літрів.

Правильно розрахований бак здатний взяти на себе все надлишкове тепло, яке виробляє котел. Як тільки теплова батарея буде включена в систему, проблема окропу буде вирішена раз і на всіх. Яким би потужним не був встановлений теплогенератор, завжди можна підібрати відповідну об'ємну буферну потужність, що дозволить виключити будь-які випадки перегріву теплоносія.

Теплова батарея також корисна тим, що не тільки захищає опалення від перегріву, але і має можливість зберігати енергію. Під час активної роботи теплогенератора вода у водосховищі добре нагрівається. А після повного спалювання палива в котлі рідина починає віддавати запаси тепла в систему, поступово охолоджуючись протягом декількох годин. Таким чином, пристрій гарантує підтримувати комфортну температуру в приміщеннях протягом дуже довгого часу після того, як теплогенератор повністю зупиниться.

Несправність циркуляційного насоса

Існує два типи систем опалення – з природною і примусовою циркуляцією теплоносія. Природна циркуляція опалення (ЕР) працює шляхом правильної установки всіх елементів з урахуванням гідравлічних і гравітаційних сил. Вода надходить в рух в результаті розширення при нагріванні і зменшенні об'єму при охолодженні. Крім того, розташування кожного з елементів і виготовлення правильного ухилу труб також включає в себе силу тяжіння.

Теплові системи, де вода рухається в результаті тиску, створеного насосом, називаються системами з примусовою циркуляцією (ПК). Циркуляційний насос призначений для генерації достатньої сили, щоб дозволити гарячій воді в котлі охолонути вчасно. Коли пристрій чомусь знижує інтенсивність робіт або вимикається, теплоносій занадто довго знаходиться в котлі і починає кип'ятити.

Іноді неправильно розроблені системи опалення мають явище так званого «холодного кип'ятіння». Дана концепція відноситься до утворення бульбашок повітря в рідинах на невеликих ділянках гідравлічного контуру, де є значні перепади тиску. Різке зниження тиску у воді викликає вивільнення повітря з нього і називається «кавітацією».

Найчастіше це явище викликане збоєм в циркуляційного насоса, так як створює ділянки з різним тиском в однорідний потік рідини. Кавітація також є однією з причин окропу в тепловій системі, тому її необхідно усунути, регулюючи насос. Тиск, який він створює, не повинен бути ні занадто високим, ні занадто низьким.

Помилки в процесі установки теплової системи

Велике значення має дотримання технології монтажу кожного окремого елемента схеми опалення. Якщо ігнорувати рекомендації фахівців по процесу установки котла, насоса, розширювальних баків або навіть єдиного радіатора, є можливість виходу повітря на водяний контур.

У теплоносії, який має певну кількість бульбашок повітря, рано чи пізно утворюються повітряні трубки. Перевірте температуру всіх радіаторів, труб, сушарок для рушників та інших ділянок системи, які активно дають тепло. Якщо ділянка холодна, то утворилася затор в результаті скупчення повітря в деяких ключових місцях.

З точки зору цілісності системи такий стан речей означає повне відключення ділянки мережі. В результаті залишилися радіатори не справляються з охолодженням теплоносія до потрібної температури. Вода з кожним циклом повертається в котел все більше нагрівається і через певний проміжок часу досягає точки кипіння.

Незалежно від типу мережі, будь то примусова або природна циркуляція, установка труб з неправильно розрахованим діаметром також іноді призводить до окропу. Досить з'єднати один з радіаторів на занадто вузьких трубах, щоб уповільнити рух рідини по всій мережі. А це, як було сказано раніше, подовжує період проходження теплоносія через котел і стає причиною його кип'ятіння.

Ще одна умова, ігнорування якої небезпечно для теплового балансу теплової системи – недостатня висота установки розширювай бака. Розширювувальний бак (РБ) виступає функцією підтримки стабільного тиску в трубах. Рідина розширюється при нагріванні, а в процесі охолодження зменшується об'єм. А розширювий бак забирає отриману надлишкову воду в перегрітій системі і компенсує відсутність охолодженого.

Бак повинен містити об'єм рідини, що дорівнює не менше 5% від загального обсягу теплоносія в системі. А висота розташування над підлогою повинна бути не менше 2,7 метрів, якщо мова йде про одноповерховий будинок. Для такої будівлі, як правило, досить бака об'ємом 8 літрів, але краще розмістити бак більшої ємності – від 12 до 15 літрів.

Як вирішити проблему кип'ятіння?

Загалом, після детального вивчення причин перегріву води в опалювальній системі, відповідь на питання «Що робити?» сама по собі. Детальне дослідження конкретної теплової мережі дає можливість точно сказати, який елемент є слабкою ланкою і що з нею можна зробити. Якщо підсумувати всі способи вирішення цієї проблеми, ви отримаєте такий список:

  • Занадто багато потужності котла
  • Несправність циркуляційного насоса
  • Повітряні затори
  • «Вузькі» місця по контуру, затримка потоку води (труби, з'єднання, крани і т.д.)
  • Засмічення водяних фільтрів

Варто сказати про фільтри. Часто, якщо вода досить міцна, вони швидко забивають. Як правило, цей фільтр розміщується на зворотному контурі охолодженого теплоносягу маслоробки. Пристрій потрібно оглянути, так як на певному етапі засмічення його починає затягувати струм води, а це призводить до того, що опалення постійно кипить.

Найбільш раціональним і комплексним рішенням проблеми кип'ятіння системи є установка теплової батареї. Загальна кількість води за рахунок цієї схеми може бути збільшена в кілька разів. Це гарантовано захистить теплоносій від кипіння. Добре підібраний тепловий котел збільшить загальну теплоємність води до такої величини, що навіть дуже потужний котел не зможе його кип'ятити.